ساخت جکوزی خانگی یکی از مواردی که به خانه های لوکس اضافه شده، در حمام است.جکوزی یک آرامش لوکس است، ساخت جکوزی خانگی لذت خوابیدن در آب گرم و ماساژ به وسیله آب، این وان های مجلل را متمایز می کند. این روزها افراد زیادی وان های آب گرم چرخان را به دکوراسیون داخلی منزل خود اضافه می کنند.

یک انسان عادی حدود 180 لیتر آب در هر حمام استفاده می کند. این در حالی است که ساخت جکوزی خانگی یک نفره تنها با حدود 60 لیتر آب پر می شوند. بدن ما را با آب گرم و پرتاب های آب خود بدن را کاملا تمیز می کند. منافذ پر شده از چربی پوست را پاک می کنند. به این ترتیب ساخت جکوزی از نظر صرفه جویی در آب نیز موثر خواهد بود.

هدایت آب گرم به قسمت های خاصی از بدن اثرات درمانی زیادی را می تواند به همراه داشته باشد. مانند تاثیر بر سلامت ذهن و بدن، ماساژ و نیز هیدروتراپی که اغلب توسط فیزیوتراپیست ها در درمان آسیب های ورزشی، دردهای عضلانی و مفصلی حداقل ماهی یک بار پیشنهاد می شود. به علاوه جکوزی در کاهش فشار خون، گرم شدن بدن و برطرف کردن مشکلات سینوسی و عروقی هم موثر است.

تفاوت ساخت جکوزی خانگی و استخر ها

ساخت جکوزی خانگی شباهت بسیاری حتی در محاسبات به استخر ها دارند. با همان فیلتراسیون و لوله کشی. تفاوت های اصلی ساخت جکوزی خانگی و استخر در ایجاد فشار آب و خروجی آن است. در مسیر لوله با تعبیه شیر هوا و هیدروجت ها آب را با میزان مشخص با و قابل تنظیم با هوا مخلوط و وارد مدار می کنند. هر چه مقدار هوا بیشتر باشد، فشار آب هم بیشتر هم میشود. از دیگر تفاوت هااین است که معمولا سایز جکوزی کوچکتر از استخر می باشد و آب گرم تری دارد.

ماساژ مفصل و ماهیچه ها در جکوزی بر عهده جت ها یا هیدرو جت هاست. آب گرمی که توسط این ها به سمت بدن پرتاب می شود باعث وارد شدن آلاینده های پوستی به آب می شود. در نتیجه تصفیه خانه جکوزی باید قوی تر از استخر باشد.

انواع ساخت جکوزی خانگی

به طور کلی دو مدل جکوزی وجود دارد. فایبرگلاس و استخری. مدل های فایبر گلاس پیش ساخته هستند اما برای ساخت جکوزی خانگی استخری که در کف زمین یا بین دو یا سه دیوار منزلتان ساخته می شود، نیاز به خرید تجهیزات و کارشناس متخصص جهت ساخت بهترین طرح دلخواه برای محل زندگیتان هستید.

قیمت هر دو این جکوزی ها تقریبا در یک رنج است و انتخاب آن ها بستگی به مورد مصرف دلخواه شما و زمانی که حاضر هستید برای ساخت جکوزی بگذارید دارد.

معمولا در ویلاهای بزرگ، استخر ها و در کل زمانی که محیط بزرگ تری برای ساخت جکوزی خانگی داریم زیبا تر است که از انواع استخری استفاده کنیم.  آن ها را به سلیقه خود و کارشناسان متخصص متناسب فضا طراحی کنیم. اما در محیط های کوچک تر معمولا از نمونه های پیش ساخته استفاده می شود. با این حال اگر فضای مشخصی در حمام دارید که نمونه پیش ساخته ای جهت پر کردن دقیق آن وجود ندارد یا جکوزی زمینی را می پسندید باز هم می توانید خودتان جکوزی مناسبتان را بسازید. اگر کارشناس شما تبحر لازم را داشته باشد مدل های پیشنهادی خوبی برای طراحی  و ساخت جکوزی خانگی در فضای کوچک تر و حمام را هم دارد.

ساخت جکوزی در ویلا

اگر صاحب خانه ویلایی هستید که فضای زیادی برای ساخت استخر و جکوزی دارید، پیشنهاد اصلی ما برای شما ترکیب این دو سازه زیبای لوکس است. به این صورت که همچون تصویر بالا، جکوزی در دل استخر و در یک مکان ساخته میشود. این موضوع زیبایی و راحتی استفاده از جکوزی یا استخر را دو چندان میکند.

ساخت وان جکوزی خانگی

این وان ها از نظر ظاهری بسیار شبیه به وان های عادی هستند، با این تفاوت که دریچه های ورود آب و هوا جهت ماساژ و گرمایش نیز دارند.

وان ساخت جکوزی خانگی قابل حمل

معروف ترین جکوزی های قابل حمل، انواع بادی جکوزی ها هستند. اگر تمایل به تعویض جای جکوزی یا بردن آن به مسافرت را دارید می توانید به این گزینه فکر کنید. جکوزی های قابل حمل را می توانید در فصل گرما در فضای باز و در هوای سرد در داخل خانه بگذارید.

جکوزی های بادی قابل حمل و نقل هستند.

تیوب آب گرم به آن دسته از ساخت جکوزی خانگی ها گفته می شود که به صورت گرد و معمولا از جنس پوششی چوب در آن ها استفاده شده است. همه لوله کشی ها و سیستم کنترل و اجزای سازنده در داخل کابینت این جکوزی ساخته شده اند و در نتیجه در تیوب های آب گرم لوله کشی در بیرون آن وجود ندارد و می توان آن ها را جا به جا کرد.

در ساخت جکوزی های قابل حمل با این که جریان آب وجود دارد اما آب پر فشار به قسمت های خاصی از بدن هدایت نمی شود و عمل ماساژ به درستی اتفاق نمی افتد.

وان ساخت جکوزی خانگی در زمین

اگر ساخت جکوزی خانگی در همکف یا در محیط بیرون باشد نیاز به حفاری دارد. در آپارتمان ها نیز اگر ارتفاع سطح زمین کم باشد ابتدا با آجر و سیمان ارتفاع مورد نظر را به صورت یک پله بالا آمده و درون آن حوضچه جکوزی را ایجاد می کنند.  حتی می توانید برای جکوزی های ساخته شده در زمین در نیز طراحی کنید. تا از ورود آلودگی جلوگیری شود. در بعضی طراحی ها در می تواند طوری به نظر برسد که گویا سطح ساخت جکوزی خانگی تفاوتی با سطح زمین ندارد.

جهت جلوگیری از آلوده نشدن یا گاهی ساخت جکوزی های خانگی در زمین می توان برای آن ها در نیز تعبیه کرد.

ساخت جکوزی خانگی تو کار

یک نوع از جکوزی های تو کار، پانلی در اطرافشان ندارند یا تنها در قسمت جلویی پانل دارند. این جکوزی ها نیاز به ساخت باکسی برای نگه داشتن آن دارند. معمولا در هر خانه ای یک گوشه جا برای ساخت این جکوزی های تو کار پیدا می شود.

وان های جکوزی گردابی

به هر جکوزی آب گرم با حرکت دایره ای آب، حوضچه جکوزی آب گردابی گفته می شود.

جکوزی مدرن

در ساخت جکوزی ها آپشن های مختلفی می توان به آن اضافه کرد و آن ها را تبدیل به ساخت جکوزی خانگی هوشمند کرد. مانند

  • افزودن صفحه نمایش دیجیتال
  • انواع نورهای هالوژن
  • استفاده از جت های قابل تنظیم
  • کنترل دمای آب داخل وان جکوزی
  • کیت رادیو بلوتوث
  • موتور بلوئر یا حباب ساز

که استفاده از ساخت جکوزی خانگی را بسیار دلچسب تر می کند.

جکوزی هوشمند و مدرن دارای تجهیزات مختلف مثل نور هالوژن و مانیتور است.

اجزا تشکیل دهنده جکوزی

اجزا جکوزی شامل پمپ ها، فیلتر تصفیه آب، لوله و اتصالات مختلف، مبدل حرارتی، سری جت و نورگردازی ها و موارد دیگری که تمایل به اضافه آن ها دارید، هستند.

ساخت جکوزی خانگی

به خاطر داشته باشید که برای ساخت جکوزی شما ابتدا نیاز به یک کارشناس دارید. تا وزن جکوزی و ظرفیت استحکام کف را برای اطمینان بررسی کند. معمولا نیاز به بتن ریزی نیست اما انجام اقداماتی نیاز است تا از نفوذ آب جلوگیری کند.

برای استفاده از جکوزی های فایبرگلاسی در محیط باز نیاز به زیر سازی دارید. معمولا یک لایه سیمان کاری و موزاییک کاری انجام می شود و سپس محیط جهت نصب جکوزی آماده است.

برای جکوزی های استخری نیاز مبرمی به بتن ریزی نیست و استفاده از آجر هم کافی می باشد. بعد از زیر سازی ساخت جکوزی خانگی اجرای لایه مگر، آجر، سیمان، و بعد از آن عایق است. پس از این ها زیر سازی تاسیسات و اتصالات نصب شده و کاشی کاری و سپس درزگیری انجام می شود.

نحوه کار جکوزی

آب جکوزی توسط پمپ از وان خارج شده و از طریق لوله ها جهت تصفیه وارد فیلتر و یا واحد تصویه مخصوص آب می شود. این آب پس از گرم شدن در اطراف مبدل های حرارتی به عنوان مثال المنت یا مشعل حرارتی، توسط همان پمپ یا پمپ دیگری که جهت این کار انتخاب شده وارد حوضچه جکوزی می شود.

پمپ های جکوزی خانگی دارای سیستم دو سرعته می باشند و معمولا از پمپ هیدروجت 12 تا 15 GPM استفاده می شود. این پمپ ها با وجود مصرف برقشان، قدرت و دبی لازم را ایجاد می کنند. نکته ای که وجود دارد این است که باید از کم صدا بودن پمپ نیز اطمینان حاصل کنید.

بهترین مدل جکوزی ها آن هایی هستند که از هیدروجت های دورانی یا قابل تنظیم به جهات متفاوت در آن ها استفاده شده است. زیرا باعث می شود ماساژ آب در یک نقطه ایجاد نشود و یک جریان ماساژ در همه جای آب به صورت نا پیوسته ایجاد شود.

شیر های هوای جکوزی با تنظیم میزان مخلوط شدن آب و هوا باعث می شوند بتوانید فشار آب را در جکوزی کم و زیاد کنید.

محاسبات ساخت جکوزی خانگی

دبی مدار تصفیه

ابتدا برای به دست آوردن حجم آب وان جکوزی مساحت دیواره را در ارتفاع تقریبی آن ضرب می کنیم تا حجم آب را به دست آوریم. اگر این عدد رادر 264 ضرب کنید. ظرفیت آب جکوزی بر حسب گالن به دست می آید.

دبی تصفیه استخر جکوزی را با توجه به دفعات تعویض آب، به طور معمول از هر نیم ساعت یک بار تا هر ده دقیقه در نظر می گیرند.

در مدار تصفیه پمپ، آب را از سطح کف جکوزی به داخل صافی اولیه که به آن موگیر گفته می شود هدایت می کند. برای انتخاب پمپ تصفیه علاوه بر دبی تصفیه باید به افشت فشار های مسیر لوله ها و صافی اولیه و اصلی در ساخت جکوزی خانگی توجه کرد.

فیلتر شنی

ظرفیت تصفیه فیلتر های شنی در کاتالوگ ها معمولا بر حسب گالن بر دقیقه نوشته می شود. پس شما ابتدا باید مقدار گالن آبی که جکوزی تان در یک ساعت لازم دارد را بدست آورید. و بعد آن را تقسیم بر 60 کنید.

بر مبنای دبی و شدت جریان مجاز، می توان سطح فیلتر را محاسبه کرد.  قطر آن را به دست آورد. معمولا جهت شفاف تر شدن آب و کارکرد راحت تر موتور، اندازه فیلتر را رو به بالا انتخاب می کنند. مسلما این قضیه روی بیشتر شدن بازه ی تمیز کردن فیلتر نیز تاثیر دارد. اگر سایز کوچک تری انتخاب کرده باشید به پمپ فشار می آورد.

امروزه به جای فیلتر های شنی فلزی از فیلتر های شنی با بدنه فایبر گلاس استفاده می شود. از این فیلتر ها شدت جریان عبوری بیشتری می گذرد .که باعث کوچک تر شدن سایز فیلتر می شود. جهت اطمینان بیشتر به دمای کاری فیلتر نیز توجه کنید که قابلیت کار در دمای حدود 40 درجه را داشته باشد.

دبی مدار جت

در ساخت جکوزی خانگی دبی مدار جت بر اساس تعداد نازل ها محاسبه می شود. برای مثال اگر در یک جکوزی 2 نفره 4 نازل داشته باشیم که دو به دو در رینگ های بالا و پایین قرار دارند، هر جت نازلgal/min 15 باشد با ضرب تعداد نازل در دبی آن  gal/min30=15×2 به دست می آید. با توجه به دبی هر رینگ سایز لوله ورودی به رینگ مشخص می شود. دبی کل مدار جت gal/min 60 می شود.

خط تخلیه

برای خط تخلیه همواره باید حداقل سرعت یعنی m/s 0.5 را روی خط مکش داشته باشیم. بنابر این اگر جکوزی که در حال ساخت آن هستیم بزرگ باشد. باید تعداد دریچه های مکش را بالا برد (2 عدد) این کار باعث می شود اگر به هر دلیلی یک دریچه بسته شود و جلوی خروج آب را بگیرد، قدرت خط مکش بالا نرود.

معمولا در جکوزی ها به خاطر توزیع بهتر آب از روش سر ریز استفاده می کنند. تا آب از دور تا دور ساخت جکوزی خانگی وارد گاتریا گریل شود و از آن جا وارد مخزن بالانس شود. در بیشتر مواقع حجم منبع بالانس را در پروژه های مسکونی و ویلایی 1000 لیتر انتخاب می کنند.

به جای روش سر ریز می توان از اسکیمر هم بهره برد.

مبدل حرارتی در ساخت جکوزی خانگی

برای انتخاب مبدل، ظرفیت حرارتی گرمایش آب و اتلاف حرارتی که در اثر تبخیر آن رخ می دهد را با هم جمع می کنیم. با مراجعه به کاتالوگ مناسب ترین مبدل حرارتی را انتخاب می کنیم.

در هوای حدود 29-27 درجه سانتی گراد، دمای آب 40-36 درجه سانتی گراد انتخاب می شود. که رطوبت نسبی آن %60-50 می باشد.

به یاد داشته باشید دمای هوا را بیش از 30 درجه در نظر نمی گیرند تا پدیده سرمایش بدن رخ ندهد و آب روی سطح پوست تبخیر نشود.

افت فشار

در ساخت جکوزی خانگی اگر مسیر لوله کشی زیاد باشد باید برای لوله ها و اتصالات نرخ افت فشار را در نظر بگیریم اما معمولا در ساخت جکوزی خانگی مسکونی که لوله کشی زیادی ندارند این امر لزومی ندارد.

به عنوان مثال یک حوضچه ساخت جکوزی خانگی با 1500 gal داریم. فاصله موتورخانه و جکوزی ft 100 است و ما افت فیلتر اولیه یا موگیر را 6 فوت، افت فیلتر شنی را 30 فوت، افت مبدل را بین 3 تا 10 فوت در نظر می گیریم. در نتیجه جمع افت مبدل و صافی ها را 42 فوت در نظر میگیریم.

پمپ Q=1500÷30=50 gpm

افت فشار برای سایزینگ لوله ها را در مدار تصفیه 3 فوت در 100 فوت تخمین می زنیم. 75 درصد طول لوله را هم برای افت فشار اتصالات در نظر می گیریم.

تلفات لوله کشی 100×3/100×1.75=5.25 ft

هد پمپ=42+5.25=47.25

می توانیم منحنی پمپ مورد نظر را دانلود کرده و در محدوده تقاطع دبی و هد، مدل پمپمان را انتخاب کنیم. در ساخت جکوزی خانگی بهتر است از پمپ های مخصوص این کار یعنی پمپ های استخر استفاده کنید.

نمودار کاتالوگ پمپ بر حسب دبی و هد

Q=11.358 m3/h

H=14.4 m

اگر ساخت جکوزی خانگی همراه پروژه موتور خانه بود، بار گرمایش ساختمان را با بار گرمایی آب مصرفی جمع می کنیم و کویل مورد نظرمان را انتخاب می کنیم.

معمولا ده درصد به دلیل ضریب استهلاک سیستم و ده درصد نیز برای ضریب اطمینان به بار گرمایی بویلر اضافه می شود.

(هنگام انتخاب راندمان را نیز در نظر بگیرید. هر قطعه ای یک ضریب راندمان برایش درج شده که درصد آن باید در بار حرارتی که تولید می کند ضرب شود.)

بار شناگران جکوزی

به حداکثر تعداد نفراتی که در یک ساعت از جکوزی استفاده می کنند بار شناگر گفته می شود. در واقع زمان دقیق تر برای تعویض آب جکوزی بسته به این بار دارد. برای بار سبک هر سی دقیقه، برای بار متوسط هر 20 دقیقه و برای بار سنگین آب حوضچه جکوزی هر 10 دقیقه تعویض می شود. معمولا حجم آب این گونه حساب می شود که اگر بار سنگین داشتیم برای هر نفر 8 gpm و اگر بار سبک داشتیم برای هر نفر حدود 6.67 gpm  آب در نظر گرفته می شود.

از این اطلاعات به صورت بر عکس هم می توان بهره برد. مثلا در جایی که ابعاد ساخت جکوزی خانگی با توجه به فضا مشخص است، حجم را بر زمان سیرکیولار تقسیم می کنیم. برای زمان 10 و 15 دقیقه ای هر نفر 8 gpm  و برای زمان 20 و 30 همان 6.67 gpm. به این ترتیب می توانیم مشخص کنیم که جکوزی چند نفر ظرفیت دارد.